ПОСЛЕДЊА СТАНИЦА НАШИХ МОБИЛНОСТИ, Врановнад Топлој, у Словачкој

Уоквиру KA210 Erasmus+ project „Addressing Health and well-being at schools and beyond“ (Health@schools) одржана је последња мобилност у периоду од 3 – 6.12.2024.године у Gymnásium Cyrila Daxnera, ВрановнадТоплој, уСловачкој.

Након срдачне добродошлице и обиласка школе имали смо невероватних четири дана, са пуно радионица, презентација, истраживања и културних размена, повезаних са нашим здрављем и добробитима.

No Images found.

Наше активности биле су усмерене тимском раду ученика. Једна од њих, можда и ученицима најинтересантнија била је дизајнирање дигиталне мапе. Ученици су били распоређени у међународне тимове, са задатком да закаче на мапи своја места која су њима идеална за опуштање и представили их осталим тимовима.

Већ првог дана смо путовали возом у Прешов. Прошетали смо Божићним базаром. и пробали словачки слатки специјалитет, Skalickýtrdelník.

Затим смо посетили Кошице, водили до града и посетили Музеј жртава комунизма.

https://studio.youtube.com/video/vhfYSoGmSUU/edit  –  Трећи дан мобилности

Последњи дан је почео церемонијом затварања и подрлом сертификатима, али је то био велики дан шетње по KráľovstvolesaBachledka.

No Images found.

https://www.youtube.com/watch?v=DGRUhbMQOl0     –          Четврти дан мобилности

Конкурс за литерарни рад

ВРШЊАЧКИ И ПОДСТРЕК ТИМ

расписују интерни конкурс за литерарне радове на тему :

Библиотека је мој духовни светионик

3 најбоља рада биће послата на конкурс Библиотеке „ Свети Сава „ у Аранђеловцу, а ово је уједно и припрема за једну активност поводом Светског дана матерњег језика у фебруару.

Све радове ( приче, есеје, песме) треба послати до 23.јануара 2025.године на мејл:

podstrek.hpts@gmail.com

ДОБИТНИЦИ НАГРАДА ЗА ЕКО НОВОГОДИШЊИ УКРАС

Хемијско-прехрамбена технолошка школа, секција „Креативна технологија“ и Еколошка секција су објавили наградни конкурс за избор најлепшег новогодишњег украса у облику Снешка Белића, израђеног од рециклажног материјала. Конкурс је објављен на сајту школе и на паноима, који су истакнути на неколико места у школи. Радови су прикупљени 17. и 18. децембра 2024.године.  Комисија састављена од ученика и наставника наше школе је заседала 20.12.2024. Радови су дешифровани истог дана.

НАГРАЂЕНИ СУ РАДОВИ:

 ПОКЛОН КАРТИЦА У ВРЕДНОСТИИМЕ И ПРЕЗИМЕ ДОБИТНИКА, РАЗРЕД
I НАГРАДА6000динТеодора Контић IV9
II НАГРАДА4000динТеодора Секешан IV9
III НАГРАДА3000динМанчић Дуња I1

ПОХВАЉУЈУ СЕ РАДОВИ СЛЕДЕЋИХ УЧЕНИКА :

                                 Ана Савић II1   и      Моника Кончаревић II3

Захваљујемо се свим учесницима у конкурсу.

Свим ученицима и члановима колектива желимо  срећну и успешну Нову годину!

Атомска изложба – ЦЕРН у Београду 

Изложба „ЦЕРН – Универзум открића” отворена је у Европском дому у Београду, поводом 70 година од оснивања организације. ЦЕРН је Европска организација за нуклеарна истраживања и један од најважнијих научно истраживачких центара у свету. Ова лабораторија се налази на граници између Француске и Швајцарске, у близини Женеве.

У оквиру наставе у блоку ученици првог и другог разреда наше школе посетили су Атомску изложбу – ЦЕРН у Београду. Током предавања, организованог у оквиру изложбе, открили су тајну порекла универзума и упознали се са историјатом оснивања и рада најпознатије европске лабораторије за физику честица, ЦЕРН-а.

Дебата на Дан људских права и хуманитарна акција

Поводом 10.децембра- Светског Дана људских права, и Универзалне декларације људских права усвојене 1948.године у Паризу, представници Ученичког парламента и Вршњачког тима наше школе окупили су се у кабинету 53, да заједнички продискутују о основним правима, али и обавезама свих нас.

Декларација обухвата 30 основних људских права, те су ученици, на почетку кроз активност „brainstorming-a“ и разговора у паровима, заједнички одлучили да издвоје она кључна, а то су право на живот, слободу, здравствену заштиту, образовање. Такође, развила се дебата и о праву на слободно мишљење, слободи говора, слободи кретања итд.

Радионицу су водиле проф. Славка Љиљак и проф. Бојана Станкић, а нека питања су била и да ли се права ученика и запослених  у школи поштују, да ли имамо обавезе које треба да извршавамо, да ли примећујемо кршење људских права или неку врсту дискриминације у нашој средини или околини у којој живимо и радимо.

Ове године, са слоганом „Наша права, наша будућност – управо сада!“ (Ourrights, ourfuturerightnow!)ово је тема и е –Twinning пројеката, које смо ове године започели у школи, те са партнерским школама радимо и на видео презентацији којом дајемо значај Декларацији људских права, која има превентивну, протективну и трансформативну улогу у друштву.

“Е-Twinners are Global citizens”- („EТвинери су грађани света“) –пројекат је који се управо бави многим питањима правих вредности и права људи у  свету.

На крају, а не мање важно,  поменули смо и хуманитарну акцију прикупљања ствари за децу из свратишта, покренуту пре 3 недеље, кроз активност Вршњачког тима и Ученичког парламента.У њој су учествовали и ђаци и професори наше школе. Данас је група ученика помогла да наш вероучитељ Срећко Пантелић однесе и донира прикупљено деци у Крфској улици у Београду.

Захваљујемо се свима који су се ангажовали, јер ЉУБАВ је такође ЉУДСКО ПРАВО!  ( Love is a Human Right!) Акцијом показујемо да волимо и желимо да помогнемо и поделимо оно наше мало, које може бити значајно некоме ко ни то мало нема.

No Images found.

ПОСЛОВНИ ИЗАЗОВ 2024.године

Регионално такмичење средњошколаца у предузетничким вештинама, које организује „Достигнућа младих“ под називом Пословни изазов, реализовано је 4.децембра у Београду, у хотелу Путник Ин.

110 ученика београдских средњих школа, подељених у 22 тима, радило је током дана у тимовима од 5 ученика на тему екологије. Узимајући у обзир узроке и последице нашег деловања на животну средину, задатак је био да се осмисли производ или услуга која доприноси „ Zerowaste” концепту – „канцеларија без отпада“ : Како смањити употребу папира, искористити амбалажу од хране и пића, продужити живот искоришћеним предметима, уређајима или старом намештају- како да сенаправи промена која је потребна нашем свету.

Ученици су најпре осмишљавали  идеју, поделили задужења, правили презентације и коначно, представљали је пред жиријем и публиком. Било је занимљиво чути финални бизнис план, са елементима маркетиншког плана и финансијске конструкције пословне идеје, те питања жирија  и на крају, најузбудљивији тренутак проглашења победника. Било је прегршт занимљивих идеја и оригиналних решења.

Анђела Богићевић, Милица Еремић и Марина Црногорац, ученице III/3 наше школе, учествовале су на овом такмичењу, и биле веома задовољне како су допринеле својим тимовима током рада на презентацијама и представљању идеје.

Ипак, узбуђење, а потом и одушевљење је било велико када су представници бизнис сектора проглашавали победнике такмичења.

 Милица Еремић је била у тиму број осам, а компанија „Re-print”(њихова идеја о производњи штампача и скренера који би могли да бришу текст са већ попуњеног, искоришћеног папира) освојила је друго место! Тиме се пласирала на следећи ниво такмичења- Национални изазов- које ће  бити у фебруару 2025.године.

Проф. Бојана Станкић, која је припремала 3 ученице, наставља да ради са њима, и у припреми је за такмичење ученичких компанија.

ЕКО ПРОИЗВОДИ НА ЕКОЛОШКОМ ФЕСТИВАЛУ

Секције „Креативна технологија“ и Еколошка секција наше школе већ традиционално учествују на Еколошком фестивалу у Дечијем културном центру.

Ове године приказали смо како од старих мајица, картонских кутија или плодова природе можете уз мало креативности, маште и стрпљења да направите украсне предмете. Наши ученици су направили честитке инспирисане осушеним лишћем. Од старих мајица су направили цегере за куповину. Старе кутија су техником декупажа претворили у шарене кутије за накит или поклоне. Шумски жир, шкољке и алуминијумска фолија су били инспирација за празничне венчиће. Од старе хартије су направили украсне летеће балоне. Ови шарени украси су нарочито привукли пажњу најмлађих посетилаца сајма.

ОСМИ ЕКОЛОШКИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ ХПТШ У ДКЦБ: ЧУДЕСАН СВЕТ НАУКЕ!

У понедељак, 25.новембра 2024.године, по осми пут, наша школа је организовала Еколошки фестивал науке у Дечјем културном центру Београда. Одлична,  дугогодишња сарадња са уредницом културног програма у ДКЦБ-у, Весном Крњаић Митровић и ове године је била успешна. Наша проф. Бојана Станкић,  координатор програма, као и учесници- ученици и професори наше школе, веома су задовољни посетом и богатим садржајем програма који су се од 10 до 15 часова  реализовали у три простора ДКЦБ-а.

У Атријуму су се представили ђаци са огледима  из хемије, физике, микробиологије. Занимљиви експерименти попут „ Детектив“ , “Гори а не сагори“ „Хемијски камелеон“ и други, привукли су пажњу свих, и најмлађих, али и мало старијих основаца. Ђаци другог,трећег и четвртог  разреда, под будним оком проф. Љиљане Спарић, проф. Миленије Јоксимовић, проф. Златице Алемпијевић, проф. Јелене Танасковић, проф. Марије Ракић Љубомировић, са лакоћом и прецизношћу се радили  огледе и објашњавали реакције.

Већ по традицији, наши пекари и месари, са производима прављеним у нашој школи, и овог пута су били у центру пажње. Проф.  Весна Стојичић, проф. Слободан Јовановић, проф. Смиља Марковић, проф. Весна Ковачевић, проф. Сања Николин и проф. Марија Милетић, са својим ученицима, љубазно су нудили ванилице и медењаке, као и комадиће хлеба са машћу и туцаном алевом паприком, и сви који су пробали су били одушевљени укусом.

Представиле су се и секције: Еколошка секција и Креативна технологија, са предметима од рециклажног материјала, кутијама рађеним декупаж техником, новогодишњим честиткама итд. Проф. Даница Друловић води ову секцију.

У малој сали – радионичарска атмосфера. Проф. Гордана Пешић, проф. Марија Ракић-Љубомировић и проф. Бојана Станкић, са својим ђацима- учесницима у пројектима,  представиле су награђене пројекте и неке од реализованих активности које су могле да покажу посетиоцима фестивала: „Natural is good, chemical is bad?”, “STEMopoly”, “First a mess, then no stress”, “Learning in and from Nature”, Addressing Health and Well-being at school and beyond”, „ Путујућа ћирилица“- кроз квизове знања, писање порука жеља и амбиција, размишљања о вредностима итд. Веома динамично, пуно лепих порука и размене добре енергије.

У великој сали, видео презентација школе коју је осмислила проф. Биљана Чеврљаковић, отворила је фестивал у 10 часова, а потом су се представили  ђаци II3 са проф. Весном Митровић Иванов и позоришном представом „ Нико није непогрешив“.

Наш школски бенд, са проф. Иваном Манојловић, са својим ауторским песмама, као и обрадама популарних хитова, одушевио је публику.

Током дана и наши ученици трећег и четвртог разреда представили су своје образовне профиле, и говорили о наставним и ваннаставним активностима која им школа омогућава, о секцијама, пројектима, такмичењима и сл. Наша бивша ученица Теа Ракетић,  а сада студенткиња Факултета за физичку хемију, и њена колегиница Сара, говориле су о својим искуствима учења у средњој школи и  на факултету.

Ученице II1, новог смера у школи- техничара за оперативну форензику, објасниле су најмлађима чиме се њихова струка бави, а припремиле су и занимљиве загонетке које су основци пажљиво слушали и покушавали да одгонетну. Било је врло забавно и успешно.

Специјалан гост овогодишњег Еко фестивала била је проф. Данијела Ђукић-Ћосић, са Фармацеутског факултета, која је одржала предавање на тему токсикологије: „ Упознај токсичност – живи безбедно“- кроз  интерактивно предавање, са пуно примера из реалног живота, професорка Данијела је успела да заинтересује публику и покрене ученике на размишљање о штетним утицајима супстанци којима смо изложени стално и свуда. На крају, најактивнији ученици добили су и поклон- Малу књигу о Момчилу Ст. Мокрањцу, хемичару, универзитетском професору, оснивачу Одсека за токсикологију Фармацеутског факултета у Београду.

Све у свему, један богат дан, препун занимљивих сусрета и нових сазнања.

Фотографије, које каже се, говоре више од речи, настале су и у оквиру рада Фото-литерарне секције. Наша бивша ученица Анастасија Бенић и Мина Станковић, уч-III3, током дана су помно пратиле и бележиле камером све програме у ДКЦБ-у.

Поред промоције науке, сусретом наших бивших, садашњих и потенцијално будућих ђака остварен је и циљ Тима за професионални развој.

Хвала свима на ангажовању, и заказујемо сусрет у ДКЦБ-у , на 9. Еко фестивалу наредне године!

Још слика можете погледати на линку

ИЗРАДА КОЗМЕТИЧКИХ ПРОИЗВОДА НА ФАКУЛТЕТУ ЗА ФИЗИЧКУ ХЕМИЈУ

На позив Факултета за физичку хемију чланови секције „Креативна технологија“ су
присуствовали још једном низу радионица и предавања. Најпре смо у амфитеатру овог
факултета присуствовали предавању Александре Павићевић са темом Молекули лепоте о
хемијском саставу и структури молекула који улазе у састав средстава за прање. А затим
смо у неколико лабораторија учествовали у радионицама израде сапуна, шампона,
мицеларне воде и козметичког крема. Студенти овог факултета су нам помагали у изради
ових препарата, а добили смо и информације о студирању на овом факултету.