Покренут нов пројекат: Периодни систем елемената – Дмитриј Иванович Мендељејев

Уједињене Нације прогласиле су 2019.годину Међународном годином Периодног система хемијских елемената. Ове године обележава  се 150. годишњица  од како је руски научник Дмитриј Иванович Мендељејев представио Руском хемијском друштву свој пројекат „Зависност између релативне атомске масе и својстава елемената“, 6.марта 1869. године у Лондону.

И наша, Хемијско прехрамбена технолошка школа прикључује се прослави овог значајног јубилеја, те  у циљу популаризације науке, покрећемо пројекат „Периодни систем елемената – Дмитриј Иванович Мендељејев“.

Овим пројектом желимо да подстакнемо ученике  основних и средњих школа да се заинересују за проучавање науке, посебно хемије, али и да обнове и прошире своје знање  хемије кроз разноврсне активности које ћемо током 2019. године организовати.

Прве активности већ су реализоване током јануара, те смо као резултат послали  два рада, тј. видео записа експеримената на европски конкурс под називом „ У твом елементу“ (In your element).

Циљеви  пројекта:

• Развијање свести о значају проучавања природних наука и њиховој повезаности са животом.
  • Популаризација хемије, кроз примену основних постулата у свакодневном животу.
  • Подстицање истрживачког рада, креативности и тимског рада као и развијања техника учења применом пројектне наставе, логичког и функционалног учења.
  • Развијање квалитетних знања и различитих „меких“ вештина, формирање вредносних ставова, неговање језичке, уметничке, културне, медијске и дигиталне писмености деце и младих, неопходних за живот у савременом друштву.
  • Повезивање ученика и наставника основних и средњих школа у Србији.
  • Размена идеја, информација, знања и искустава.
  • Повезивање ученика и наставника основних и средњих школа из Србије и других земаља у циљу подстицања интеркултуралног дијалога и међународне сарадње у области образовања, науке, културе и уметности.

Корисници пројекта:

Ученици основних и средњих школа у Србији

Трајање пројекта:  Јануар 2019 – Децембар 2019.

Активности:

Јануар 2019.   припрема пројекта:

• Прикупљање материјала, информација, подстицање ученика на сарадњу и истраживачки рад, успостављање веза са сарадницима и институцијама које подржавају пројекат (основне и средње школе, Општина Чукарица, ДКЦБ,  Удружења жена „Милева Марић Ајнштајн“ из Цириха, итд),
  • Осмишљавање, писање сценарија, практични рад у лабораторији, снимање, монтирање и слање видео записа на међународно такмичење на тему „In Your Element“ у организацији EYCN, European Young Chemists’ Network.

Фебруар -март 2019.:

• Организовање и учешће на међународном догађају „Empowering Women in Chemistry: A Global Networking Event“,  12.фебруар 2019.
  • Рад са ученицима, организовање дискусија и дебата о значају проучавања хемије
  • Организовање сарадничких часова ( хемија, физика и енглески језик)
  • Сарадња са секцијама и тимовима школе ( хемијска секција, секција креативна технологија, тим за професионални развој итд.).
  • Отварање школског конкурса на тему: ,,У свом елементу“. Ученици могу да се изразе и различитим средствима и кроз различите медије…
  • Припрема презентација, постера и подела задужења у припреми колаж програма

Април  – мај 2019:

• У Дечјем Културном Центру Београда организовати заједничко дружење, размену идеја и искустава, квиз, колажни програм.
  • Рад са ученицима, организовање дискусија и дебата
  • Организовање изазова – Реши мистерију

Септембар – новембар 2019

• планирано је низ активности, дебата, трибина,
  • учешће на општинској манифестацији „ Чукарички експеримент“, октобар 2019
  • учешће на Петом Еколошком фестивалу науке „ Пронађи праву формулу“ у ДКЦБ, новембар 2019
  • отварање литерарно-ликовног конкурса на тему популаризације науке
  • Рад на јубиларном броју школског часописа посвећеног Међународној години периодног система елемената, 2019, IYPT2019

Завршна трибина у новембру 2019.

Извештај и окончање пројекта децембра 2019.

Носиоци пројекта :

ХЕМИЈСКО ПРЕХРАМБЕНА ТЕХНОЛОШКА ШКОЛА, Београд (Гордана Пешић, Љиљана Спарић, Златица Алемпијевић,  Бојана Станкић ) и ученици наше школе.

Сарадници пројекта: ученици и наставници основних и средњих школа

Пројекат подржавајуу: ДКЦБ ( Весна Крњаић Митровић ) , Градска општина Чукарица, Удружење „М.М.Ајнштајн“ из Цириха, Група младих „Дијалог“из Берна (Јелена Митровић)