Млади, рецимо ДА здрављу – Посета Румунији

Десет ученика другог разреда ХПТШ смера прехрамбени техничар и биотехнолог, у пратњи професорке енглеског језика Весне Јевтић, су од 14-18. априла били у посети Техничко-саобраћајној школи у румунском граду Баја Сприје, заједно са својим вршњацима из Средње школе Словенска Бистрица из Словеније. Три школе у оквиру европског Ерасмус+ „Млади у акцији“ (Youth in Action) пројекта под називом „Млади, рецимо ДА здрављу!“ организују три размене за по десет ученика из сваке државе, а циљ пројекта је промоција здраве исхране и здравих стилова живота код младих. Основна идеја европских пројеката Ерасмус+ који се одвијају под слоганом „Млади у акцији“, јесте интеркултурална међународна сарадња младих кроз активности које доприносе бољем животу, напретку и сарадњи европских народа. У основи лежи упознавање и дружење младих са својим вршњацима из других европских земаља, размена искустава и подстицање отворености младих људи за друге културе и обичаје земаља једног континента, док се овај пројекат конкретно бави подстицањем младих да  усвоје здраве погледе на концепт исхране и неопходност бављења физичком активношћу.

У Румунији смо се упознали са концептом пирамиде исхране, разговарали о садржају „здравог тањира“ и важности свакодневног уношења витамина и минерала по здравље младих људи, анализирали различите приступе исхрани (вегетаријанство, веганизам, фриганизам, исхрана спортиста, младих људи, људи са обољењима итд.), промовисали националне кухиње, спремали пресну храну у оквиру масовног пикника за локалну заједницу, планинарили, упознавали природне лепоте и традиционалне занате румунске области Марамуреш, учили другаре из партнерских школа да играју српско коло, упознавали другаре са традицијом и обичајима нашег народа, и научили много тога новог о земљама из окружења.