eTwinning пројекат „Kitchen Wonders“ је реализован у току 2021/2022 школске године, а у оквиру којег су партнери из Пољске, Србије, Хрватске, Грчке, Румуније, Турске и Јордана покушали да кроз различите активности помогну ђацима да проучавањем:
а) основних хемијских структура хранљивих материја и њихове улоге,
б) правилног физичког и менталног развоје тинејџера
в) правилне исхране и здравих навика
г) обичаја и навика других народа у исхрани
д) и кроз различите STEM активности
стекну неопходну „писменост“ о повезаности и значају правилне и избалансиране исхране са физичким и менталним развојем тинејџера.
Комбиновањем различитих STEM aктивности трудили смо се да ђаци развијају своје компетенције кроз експериментални рад и решавање проблема, повезивањем свог теоријског знања са практичним радом. Већина STEM активности је била прилагођена извођену у кућним условима што и сам наслов пројекта наговештава – „Кухињске чаролије“.
У овом пројекту учествовали су ученици другог разреда, смера прехрамбени техничар, а тема пројекта је повезана са наставним планом и програмом предмета Хемија. Већи део активности је реализован у оквиру теоријског и практичног рада у оквиру различитих предмета Хемија, Исхрана људи, Енглески језик, Биологија, Производи животињског и биљног порекла….
Током пројекта и ученици и наставници су користили различите алате на платформи Twinspace као и различите онлине и офлајн алате и апликације. Користили су апликације за фотографије и постере (Canva, PosterMyWall), апликације за заједничко писање (e-book, StoryJumper, Emaze, Padlet,Google doc), апликације за прављење видео записа (Petal klip, Spark Adobe, Animato), квиз и апликације за анкетирање (Tricider, Kahoot, Google form, Socrative), апликације за презентације (PowerPoint, Genially) и још много тога. Посебно бих истакла употребу Seneca Learning Platforme за брже и боље учење уз помоћ технологије. Ученици су на овој платформи имали приступ курсу „Food Preparation & Nutrition: Eduqas GCSE“. Њихов задатак је био да властитим темпом и у време које њима одговара ураде делове курса који су повезани са пројектним активностима.
Као резултат заједничког рада ученика и наставника, учесника овог пројекта настало је више финалних производа. Сви ови производи могу се користити као средства информисања и учења у току наставног процеса.
- презентација и видео о липидима,
Видео приказује презентацију ђачких радова о мастима и уљима насталих у оквиру активности eTwinning пројекта „Kitchen wonders“.
2. мапа ума о угљеним хидратима,
Доказивање глукозе у воћу и поврћу – експериментални рад ђака у оквиру предмета Органска хемија
3. презентација и видео о протеинима,
4. e-book Folk customs and Culinary specialties,
https://www.storyjumper.com/book/read/127150442/Christmas-and-New-Year
5. online изложба о витаминима и минералима
https://www.emaze.com/@ALRWIRQII/vitamins-and-minerals?autoplay