ЕКО ШЕТЊА ВЕЛИКИМ РАТНИМ ОСТРВОМ

У јулу су припадници Речне флоте поставили понтонски мост дужине 367,5m, којим су повезали Земунски кеј са Великим ратним острвом. Тиме је омогућен лак прелазак пешака до плаже Лидо и обилазак овог острва. У току лета Општина Земун организује еко шетње стазом здравља на овом острву.

Због ушћа Саве у Дунав, на делу између Гардошке куле и Београдске тврђаве дошло је до успоравања реке, таложења наносног материјала и формирања речног острва – аде. Током времена облик и величина овог острва су се мењали, али и име. Називали су га Дунавско, Циганско, Бабалик, Цариградско, Сиротињско, Коњска ада, али се задржао назив Ратно острво. Ту су кроз векове током освајања били стационирани ратни логори турске, аустроугарске, српске војске.

Велико ратно острво је величине око 2km2. Представља станиште бројних биљних и животињских врста. Многе птице селице овде налазе уточиште током миграције. Документовано је присуство око 200 врста птица, од којих су скоро пола ретке врсте. Можемо се похвалити да је становник овог острва и највећи европски орао – белорепан. Врло је необично да ова птица распонa крила око 2,5m живи на 500m од градског насеља. Још 2010. је пар орлова направио на острву на висини од 20m гнездо пречника 2,5m. Први орлићи су се излегли 2013.године. У њихово гнездо су 2016. поставили камере, које су коришћене у научне сврхе да се прати начин њиховог живота.  

Канал Галијаш дели острво на два дела. Према легенди, дунавски гусари су у њему крили своје „галије“. Његова дужина је 800m, а ширина од 30m и дубина 2m варирају у зависности од водостаја реке. Повремено се врши чишћење и измуљавање овог канала, јер он представља природно мрестилиште за многе рибе. Овај канал је важан за рибе, али и птице које се њима хране.

Шуме на острву су испресецане ливадама, а на ободу су плаже. Због честог плављења на ободу острва су већином врбе, док се у унутрашњости могу видети црне тополе, јасен, храст. Ове шуме су уточиште за многе животиње – видре, куне, бизамске пацове, змије, веверице, жабе, а има и дивљих свиња и срна. На жалост примећено је присуство инвазивних врста биљака, које уништавају шуме. За њихово присуство је крив човек, који их најчешће доноси као украсне биљке. Неке од ових биљака се као лозе пењу на дрвеће, спречавају процес фотосинтезе и уништавају дрвеће.

На северном шпицу острва се налази мала пешчана плажа Лидо. Током лета она је омиљено купалиште становника Новог Београда и Земуна. На жалост, због климатских промена, ниво Дунава је све чешће низак и повећано је присуство патогених бактерија.

На острву постоји и зелени амфитеатар у ком се одржавају еколошке радионице.

Ради очувања природних станишта, флоре и фауне Великог ратног острва, оно је стављено под заштиту као предео изузетних одлика.

Занимљивости:

  • ако заспите испод врбе, можете да се пробудите прекривени капљицама „медне росе“
  • на острву се налазе две депресије (терен који је потонуо у односу на земљиште које га окружује)
  • птице селице које повремено насељавају Велико ратно острво долазе чак из Сибира, Норвешке и са Гренланда
  • 2008.године на острву је откривена ретка врста слепог миша – патуљасти слепи миш, који има распон крила 17cm и тежину 4g
  • беле чапље су након бомбардовања Београда 1999.године напустиле Велико ратно острво и више се нису враћале
  • једна жаба може да поједе 7000 комараца дневно.