У понедељак, 25.новембра 2024.године, по осми пут, наша школа је организовала Еколошки фестивал науке у Дечјем културном центру Београда. Одлична, дугогодишња сарадња са уредницом културног програма у ДКЦБ-у, Весном Крњаић Митровић и ове године је била успешна. Наша проф. Бојана Станкић, координатор програма, као и учесници- ученици и професори наше школе, веома су задовољни посетом и богатим садржајем програма који су се од 10 до 15 часова реализовали у три простора ДКЦБ-а.
У Атријуму су се представили ђаци са огледима из хемије, физике, микробиологије. Занимљиви експерименти попут „ Детектив“ , “Гори а не сагори“ „Хемијски камелеон“ и други, привукли су пажњу свих, и најмлађих, али и мало старијих основаца. Ђаци другог,трећег и четвртог разреда, под будним оком проф. Љиљане Спарић, проф. Миленије Јоксимовић, проф. Златице Алемпијевић, проф. Јелене Танасковић, проф. Марије Ракић Љубомировић, са лакоћом и прецизношћу се радили огледе и објашњавали реакције.
Већ по традицији, наши пекари и месари, са производима прављеним у нашој школи, и овог пута су били у центру пажње. Проф. Весна Стојичић, проф. Слободан Јовановић, проф. Смиља Марковић, проф. Весна Ковачевић, проф. Сања Николин и проф. Марија Милетић, са својим ученицима, љубазно су нудили ванилице и медењаке, као и комадиће хлеба са машћу и туцаном алевом паприком, и сви који су пробали су били одушевљени укусом.
Представиле су се и секције: Еколошка секција и Креативна технологија, са предметима од рециклажног материјала, кутијама рађеним декупаж техником, новогодишњим честиткама итд. Проф. Даница Друловић води ову секцију.
У малој сали – радионичарска атмосфера. Проф. Гордана Пешић, проф. Марија Ракић-Љубомировић и проф. Бојана Станкић, са својим ђацима- учесницима у пројектима, представиле су награђене пројекте и неке од реализованих активности које су могле да покажу посетиоцима фестивала: „Natural is good, chemical is bad?”, “STEMopoly”, “First a mess, then no stress”, “Learning in and from Nature”, Addressing Health and Well-being at school and beyond”, „ Путујућа ћирилица“- кроз квизове знања, писање порука жеља и амбиција, размишљања о вредностима итд. Веома динамично, пуно лепих порука и размене добре енергије.
У великој сали, видео презентација школе коју је осмислила проф. Биљана Чеврљаковић, отворила је фестивал у 10 часова, а потом су се представили ђаци II3 са проф. Весном Митровић Иванов и позоришном представом „ Нико није непогрешив“.
Наш школски бенд, са проф. Иваном Манојловић, са својим ауторским песмама, као и обрадама популарних хитова, одушевио је публику.
Током дана и наши ученици трећег и четвртог разреда представили су своје образовне профиле, и говорили о наставним и ваннаставним активностима која им школа омогућава, о секцијама, пројектима, такмичењима и сл. Наша бивша ученица Теа Ракетић, а сада студенткиња Факултета за физичку хемију, и њена колегиница Сара, говориле су о својим искуствима учења у средњој школи и на факултету.
Ученице II1, новог смера у школи- техничара за оперативну форензику, објасниле су најмлађима чиме се њихова струка бави, а припремиле су и занимљиве загонетке које су основци пажљиво слушали и покушавали да одгонетну. Било је врло забавно и успешно.
Специјалан гост овогодишњег Еко фестивала била је проф. Данијела Ђукић-Ћосић, са Фармацеутског факултета, која је одржала предавање на тему токсикологије: „ Упознај токсичност – живи безбедно“- кроз интерактивно предавање, са пуно примера из реалног живота, професорка Данијела је успела да заинтересује публику и покрене ученике на размишљање о штетним утицајима супстанци којима смо изложени стално и свуда. На крају, најактивнији ученици добили су и поклон- Малу књигу о Момчилу Ст. Мокрањцу, хемичару, универзитетском професору, оснивачу Одсека за токсикологију Фармацеутског факултета у Београду.
Све у свему, један богат дан, препун занимљивих сусрета и нових сазнања.
Фотографије, које каже се, говоре више од речи, настале су и у оквиру рада Фото-литерарне секције. Наша бивша ученица Анастасија Бенић и Мина Станковић, уч-III3, током дана су помно пратиле и бележиле камером све програме у ДКЦБ-у.
Поред промоције науке, сусретом наших бивших, садашњих и потенцијално будућих ђака остварен је и циљ Тима за професионални развој.
Хвала свима на ангажовању, и заказујемо сусрет у ДКЦБ-у , на 9. Еко фестивалу наредне године!