О традицији, култури, прослави школске славе – некад и сад

У оквиру пројекта „Чувари језика и традиције“, у четвртак, 9. јануара, на трећи дан Божића, ученици-учесници пројекта  окупили су се да заједно обележе новогодишње и божићне празнике, и да о правим, истинским вредностима које треба чувати и неговати заједно продискутују. Породица, здравље, знање, пријатељи, поштење – вредности које смо издвојили као оне које доносе највећу животну срећу и радост.

Јануар је месец препун српских празника и обичаја, када се породица и пријатељи окупљају и деле заједничке тренутке. Овом приликом, кроз форму квиза обновили смо знања о основним појмовима: говорили смо о традицији и обичајима, највећим празницима код Срба, храмовима, задужбинама-задужбинарима, српској културној баштини на Унесковој листи материјалних и нематеријалних добара… Било је занимљиво и забавно чути како ђаци тумаче шта значе изрази „не укаљати образ“ и „одржати дату реч“.

О томе како се некад прослављала школска слава – Свети Сава, о Светосавској химни и обичајима везаним за прославу славе, врло лепо и надахнуто је говорила проф. Виолета Унковић Митровић, која са ученицима већ договара и припрема представу за 27.јануар.

Скупу је присуствовала и проф. Ивана Манојловић, а проф. Бојана Станкић је осмислила квиз  и организовала ово дружење.