Милева Марић Ајнштајн-знаменита Српкиња

Овим пројектом желимо да подстакнемо ученике  основних и средњих школа, у Србији и Швајцарској да се упознају са животом и делом наше истакнуте научнице Милеве Марић Ајнштајн, да сагледају њен допринос науци и друге аспекте њеног живота.

Такође, овај пројекат инспирише  за још детаљније прикупљање и откривање неистражених података о женама у науци.

Тема овог пројекта даје добру смерницу и да сагледамо положај жена у науци, како у прошлости тако и у   савременом друштву.

Циљеви пројекта:

• Развијање свести о значају и доприносу Милеве Марић Ајнштајн за науку:
  • Унапређивање вредности културног наслеђа  кроз проучавање, развој и представљање српске културне баштине;
  • Популаризација научноистраживачке делатности у Србији.
  • Подстицање истрживачког рада, креатиности и тимског рада као и развијања техника учења применом пројектне наставе, логичког и функционалног учења;
  • Развијање квалитетних знања и вештина, формирање вредносних ставова, неговање језичке, уметничке, културне, медијске и дигиталне писмености деце и младих, неопходних за живот у савременом друштву;
  • Повезивање ученика и наставника основних и средњих школа у Србији са циљем размене идеја, информација, знања и искустава;
  • Повезивање ученика и наставника основних и средњих школа из Србије и Швајцарске у циљу подстицања интеркултуралног дијалога и међународне сарадње у области образовања, науке, културе и уметности.

Корисници пројекта:

Ученици основних и средњих школа у Србији и Швајцарској

Трајање пројекта:  три месеца (март-мај 2016.)

Активности:

Март 2016.   припрема пројекта:

Прикупљање материјала, информација, отварања блога пројекта, подстицање ученика на сарадњу и истраживачки рад, успостављање веза са сарадницима и институцијама које подржавају пројекат ( ДКЦ,  Друштво физичара Србије, Института за физику,  Удружеља жена „Милева Марић Ајнштајн“ из Цириха, Канцеларија за младе ГО Чукарица, итд),

Од 15 марта до 15.априла 2016.:

• Организовање пројекција филмова о Милеви Марић;
  • Посета Народном позоришту и гледање представе о Милеви Марић,
  • Дебата о теми,
  • Отварање школског конкурса на тему: ,,Милева Марић – жена, мајка, научник„ Учениици могу да се изразе и различитим средствима и кроз различите медије… Радове ће прегледати жири и наградити најбоље.

Од 15-30 априла 2016.:

У Дечјем Културном Центру Београда организовати заједничко дружење, размену идеја и искустава, квиз-лавиринт „Потрага за благом“

Мај 2016.:

Организовање излета у Нови Сад и Тител, размена идеја, писање извештаја и заокруживање пројекта.

Носиоци пројекта : Бојана Станкић, Драгана Ранковић, Миленија Јоксимовић (ХПТШ)

Сарадници пројекта: ОШ „Б. Нушић“ ( Катарина Алексић и Верица Арула), ОШ“ Веселин Маслеша“ (Горица Клисура), ОШ“ Васа Чарапић“ (Невенка Јоксовић)

Пројекат подржавајуу: ДКЦ ( Весна Крњаић Митровић ) , Друштво физичара Србије, Институт за физику, Канцеларија за младе ГО Чукарица, Удружење „М.М.Ајнштајн“ из Цириха

Детаљније о свим активностима у оквиру пројекта milevama.blogspot.rs