Колажни програм „Трагом Милутина Миланковића У ДКЦ-у“

Кроз колажни програм „Трагом Милутина Миланковића“ у Дечјем културном центру, ученици Хемијско-прехрамбене технолошке школе   обележили су  двоструки  јубилеј-140 година од рођења и 110 година од доласка Милутина Миланковића на Београдски универзитет.

Присутним ученицима основних школа, гостима из Гимназије „Свети Сава“ из Пожеге, Земунске гимназије, Гимназије „Патријарх Павле“ и бившим ученицима наше школе обратио се  Славко Максимовић, председник Удружења „Милутин Миланковић“ .

Ученици Хемијско-прехрамбене технолошке школе  подсетили су  на основне информације о животу и раду Милутина Миланковића  и   активности у оквиру пројекта  „Трагом Милутина Миланковића“.

Додељене су и награде за најбоље истраживачке и литерарне радове на конкурсу који је расписан у оквиру пројекта.

На конкурсу су учествовали ученици из више школа: Гимназија „Свети Сава“ из Пожеге,  Земунска гимназија, Хемијско медицинска школа из Вршца, Техничка школа „Павле Савић“ из
Новог Сада, Хемијско технолошка школа из Лесковца, Техничка школа Железник, Хемијско-прехрамбена технолошка школа и основна школа „Вељко Дугошевић“ из Београда, укупно 31 рад.

Најбоље радове на конкурсу изабрали су др Драгољуб Штрбац, истраживач у Географском институту „Јован Цвијић“ у САНУ и члан Удружења Милутин Миланковић и наставници наше школе који су учествовали у пројекту.

За  најбољи истраживачки рад награђена је  Сара Антић за рад на тему „Миланковићева астрономска  теорија климатских промена и мерења која је потврђују“.

Другу награду је добила Милица Кандић, за рад на тему „Милутин Миланковић професор  Београдског универзитета и изумитељ најтачнијег календара“ а  трећу награду   добио је Веселин Бошковић, за рад на тему „Милутин Миланковић доктор  техничких наука и градитељ“.

Посебне награде додељене су Ивани Цекић, за најлепши литерарни рад на тему „Миланковићева астрономска теорија климатских промена и мерења која је потврђују“ и
Анђели Ковачевић, за рад на тему „Примена Миланковићевих циклуса у истраживањима  насељености егзопланета“.

Награђени ученици прочитали су делове својих радова  а гости из Земунске гимназије, Гимназије „Свети Сава“ из Пожеге  и Гимназије „Патријарх Павле“ представили су своје радове о Милутину Миланковићу.

Наши најмлађи гости, ученици  основних школа, отворили су дискусију на тему климатских промена , фосилних горива и могућности живота на другим планетама.