Фестивал „Science on Stage Serbia“

У суботу, 23. септембра 2023. године, одржан је други по реду фестивал „Science on Stage Serbia“ у организацији Института за модерно образовање, Савремене основне школе и гимназије.На овом фестивалу учествовало је двадесет најбољих СТЕМ пројеката из Србије који су изабрани у првом кругу од приспелих  пријава пројеката за фестивал. У првом делу фестивала, представљени су пројекти. Један од тих пројеката је био и пројекат наше школе „Kuhinjska čuda – Kitchen Wonders“

и  у првом кругу заузео 5. место односно 85 бодова од 100. Наш пројекат представили су ученици Нина и Андреа II9, Нера, Николина и Теодора III9 са наставницама Горданом Пешић и Маријом Ракић-ЉубомировићУ оквиру пројекта „Kuhinjska čuda – Kitchen Wonders“, ђацима је омогућено да комбиновањем различитих СТЕМ активности развију своје компентенције кроз експериментални рад,  критичко мишљење и решавање проблема. Рад је организован тако да се у току једног месеца проучавала једна врста хранљивих материја кроз три главне активности: а) проучавање и прикупљање основних информација о хранљивим материјама; б) проучавање навика у исхрани и упознавање са другим културама и њиховом локалном кухињом; в) и експериментални део који обухвата СТЕМ активност у оквиру којих су проучаване физичке и хемијске особине хранљивих материја.У другом делу фестивала организоване су радионице за наставнике и ученике у оквиру којих смо се ближе упознамо са применом виртуелне реалности у образовању, упознали са Pepper – хуманоидним роботом који је способан да комуницира са људима кроз разговор и свој екран. Погледали смо неколико интересантних и едукативних експеримената које је представио специјални гост фестивала. Специјални гост фестивала је био Мајкл Грегори, наставник природних наука и Scientix амбасадор из Канаде који живи и ради у Француској. У току 2022. године, наставник Мајкл је путујући бициклом обишао је 15 земаља света на 4 континента и том приликом је презентовао омиљене и едукативне експерименте.  Током експедиције под називом „Експерименти – светска тура“ промовисао је науку и примере добре праксе. У најбољем светлу, на јединствен и оригиналан начин представили смо рад наших ученика и нашу школу. На сликама које следе можете видети делић атмосвере са фестивала „Science on Stage Serbia“.