На другом Фестивалу науке који су ученици и наставници Хемијско прехрамбене технолошке школе организовали у уторак 29.новембра 2016. у Дечјем културном центру Београда, један сегмент био је посвећен пројекту и конкурсу за литерарно истраживачке радове о Милеви и Алберту Ајнштајн.
У препуној сали ДКЦБ-а, публика из многих основних школа из Београда, као и позвани гости из основних и средњих школа које су својим радовима учествовали на конкурсу, најпре су имали прилику да се упознају са животом и радом Милеве и Алберта Ајнштајн кроз видео презентацију коју је представила Андријана Пантелић, ученица IV разреда. У наставку програма, приказан је целокупан ток и активности пројекта, којима смо се бавили од марта 2016.године.
Овом последњем заједничком скупу у оквиру пројекта „Милева Марић Ајнштајн – знаменита Српкиња“ присуствовали су и сви представници институција-партнера пројекта.
Председница Удружења жена „Милева Марић Ајнштајн“ из Берна, г-ђа Јелена Митровић, обратила се скупу и захвалила и покретачима пројекта, и свим ученицима који су активно промовисали и афирмисали допринос Милеве Марић науци, истичући образовне и васпитне аспекте пројекта, као правих вредности којима се треба бавити.
Проф.др Мирјана Поповић- Божић је, у име трочлане комисије која је прегледала све приспеле радове на конкурс, изнела утиске и запажања о радовима, посебно наглашавајући да су ученици приступили задатку и темама веома озбиљно, свеобухватно, неки више истраживачки и са научног становишта, а неки више литерарно, описујући свој доживљај живота и научног рада Милеве и Алберта Ајнштајн.
Приспело је укупно 20 радова – 10 из основних школа и 10 из средњих школа.
РАНГ ЛИСТА
ПРВО место:
– Емилија Јовановић, ученица Земунске гимназије из Београда
– Андријана Љујић, ученица ОШ „Стари град“ из Ужица
ДРУГО место:
– Наташа Вучићевић, ученица Прве крагујевачке гимназије из Крагујевца
– Милица Ђукић Спасојевић, ученица Земунске гимназије из Београда
– Ђурђа Гавриловић, ученица ОШ „Зага Маливук“ из Београда
ТРЕЋЕ место:
– Тамара Стојановић, ученица Математичке гимназије из Београда
– Катарина Степановић, ученица Хемијско-прехрамбене технолошке школе из Београда
– Милица Урошевић, ученица Прве крагујевачке гимназије из Крагујевца.
Сви ученици су похваљени и награђени. Награде су обезбедили Хемијско прехрамбена технолошка школа, ТОС и Друштво физичара Србије, као и лично проф. Божић.
У име ДФС, председник Иван Дојчиновић је награђене ученике и њихове наставнике и школе поздравио и уручио им награде.
На крају, после читања делова награђених радова, ученици и наставници ХПТШ захвалили су се свима на подршци и учествовању у активностима током трајања пројекта.