Београд добио 311 вршњачких едукатора пред Светски дан људских права

У сусрет Светском дану  људских права, Канцеларија за младе и сарадњу са удружењима Градске управе Града Београда одржала је завршну конференцију у оквиру едукативних кампања под заједничким називом „Безбедност младих у школама“.  Никола Рајичић, заменик шефа Канцеларије за младе и сарадњу са удружењима уручио је 311 сертификата и мајица средњошколцима и средњошколкама који су успешно завршили тренинг за вршњачке едукаторе на  теме: „Родна  равноправност „,“ Или возиш или пијеш! „,  и “ Не  говору мржње! „, као и 35 захвалница средњим  школама са територије града Београда које су учествовале у едукативним кампањама и тренерима који су спровели 12 обука и 35 предавања за средњошколце у циљу унапређења безбедносне културе младих у саобраћају, смањења говора мржње међу младима и унапређења родне равноправности и репродуктивног здравља жене.  Специфични циљеви су превентивно деловање и подизање свести младих.

О важности безбедног понашања младих у саобраћају кроз едукацију о штетности вожње под дејством алкохола младе особе ће стицати правилне ставове о штетном утицају алкохола кроз практичне примере, са посебним освртом на вожњу у алкохолисаном стању као Фактор ризика; О репродуктивном здрављу и значају превентивних прегледа у вези са превенцијом рака дојке, рака грлића материце, полно преносивих инфекција, ХИВ-а и вирусних хепатитиса и о потреби јачања свести против говора мржња, расизма и дискриминације у реалном и виртуелном свету уз промоцију  различитости, инклузију мањинских група и изградњу
толерантног, отвореног и демократског друштва.

На конференцији су поред представника Канцеларије за младе говорили и Лидија Цакић, професорица математике и заменица директора у Правно пословној школи у Београду, специјални педагог Љиљана Марковић, омладинска радница и тренерица Јелена Милутиновић, Тијана Минић, ученица средње ПТТ
Школе, Дубравка Малохоџић, извршна директорица Асоцијације Жена Плус, Владимир Антић, извршни директор Уније организација Србије које се баве заштитом особа које живе са ХИВ-ом и АИДС-ом и реализатори едукација Горан Лилић, директор Бизнис  Академије ЛЦ из Ниша и Ђурица Станков, директор АС Центра из Београда.
Едукације младих су се  спровеле на основу испитаних
oбразаца понашања, навика, ставова и интересовања младих у Србији у оквиру области идентификованих Националном стратегијом за младе (2015-2025)  и на основу препорука из Смерница за укључивање  безбедности у локалне акционе планове за младе ЛАПЗМ. Никола Рајачић се на крају   конференције захвалио средњим школама и ученицима     средњих школа за учешће у реализацији  кампања уз позив да се и убудуће укључе у сличне aктивности, посебно истичући да је планирано да се едукује 60 едукатора, међутим овом приликом је тај број због великог интересовања младих премашен и едуковано је 311 младих, индирекно додатних 1800 студената од планираних 600 што је конкретан доказ заинтересованости младих и  средњих школа за учешће и уједно  мотивисаности средњошколаца да стичу и размене нова
знања, вештине, искуства и компетенције.
За пријатну атмосферу побринули    су се Ненад Кецман са виолом и Александар  Михајлов са клавијатурама, студенти музичких академија  у   Новом Саду и Београду, представници удружења  Култ-и-више који су за учеснике конференције одсвирали ауторску арију „Purple cloud“ и импровизацију нумере „Imagine“ од Џона  Ленона.  Током кампање су   коришени хаш тагови:

#IliVozišIliPiješ
#GlobalGoals
#Belgrade
#Serbia

И наши ђаци другог, трећег и четвртог разреда су узели учешћа у овим радионицама и на конференцији, и добили    су сертификате. Захвалница је стигла и нашој школи за учешће у том програму.