All posts by Hemicar

Покренут нови пројекат-Our Earth, Our Responsibility

О  ПРОЈЕКТУ

The project is aimed at raising the awareness of students about the important role of environmental protection. It will explain the possible climate change and its impact on biodiversity .
We wil use accessible examples from their environment . The activity of searching information and changing to more responsible behavior will be encouraged. The expected results are awakening in young people the desire to act on creating and maintaining small green areas in their close environment.
Students will make a short presentation of the green areas in their hometown,they will tell about recent climate changes and the consequences of them. They will show the good example -extinct speciesthat has returned to their natural habitat . And, all together, we will continue the good work with landscaping initiatives. The educational benefits for students will be better communication skills with writing, grammar and vocabulary knowledge in English language.

ЦИЉЕВИ

– raising the awareness of students about the important role of environmental protection
– encourage communication with peers from other countries in English language about the environmental topic
-practise writing , grammar, vocabulary and verbal communication  in  English
– improving the joint use of computer and foreign language skills
-develop skills and do activities about creation and preservation of green areas

РАДНИ ПОСТУПАК

– making a short presentation of the green areas in their hometown.
– gathering of pitches, growing them up and planting young trees
-highlighting important dates related to the conservation and creation of new green areas
– telling stories about recent climate changes in their homeland and the consequences of them.
-promoting activities about restricting the use of plastic bags, collecting plastic caps for charity purposes and separate waste collection
– showing the good example – extinct species that has returned to their natural habitat.
– landscaping of the schoolyard
– writing letters in English
– making presentations in English
-making a video during an excursion and Interview in English with a representative of the naturally  protected center for presentation and promotion of successful activities

ОЧЕКИВАНИ РЕЗУЛТАТИ

– awakening in the young people the desire to act on creating and maintaining small green areas in close environment – school, courtyard, neighborhood.
-improving English knowledge and skills among students involved in the project
– planted young trees from the collected pits
– created green corner at school

– a video about environmental cause
– e-book with stories about climate change
– padlets with pictures

etw_certificate_197165_sr

 

Нови пројекат-Healthy Generations

О пројекту

In this project, students will learn about food and healthy habits to maintain human health. This is by first identifying the human body and its components and digestion process, and then identify the food groups and characteristics of each group. And to identify the diseases caused by the lack or increase of some nutrients, in addition to the importance of daily exercise.

ЦИЉЕВИ
1-to explore many aspects around „food“ so to understand its relation with their growth and health.
2- To be encouraged to make more conscious food choices.
3-To raise awareness about healthy eating and improve their habits.
4- To improve their English language and ICTS skills

РАДНИ ПОСТУПАК
1. Activity 1 – „Let us introduce each other and showcase our schools and countries“. The Padlet offers  every student the same / own presents and his own (web pages, games, social sites, applications, etc.)
2. Activity 2 – „I and my body.“ Students will express parts of the human body and its components in different ways. Stories, songs, drawings …… Students will share their stories with their partners and in each country there will be an exhibition of 3 caricatures from each country. Students will decide which  means to choose.
3. Activity 3 – „My Food Groups“. The students will be organized in a multi-national team and a small number of sites will be devoted to research on the food issue (one team will look at food for construction, another team will search for energy food, one will look for a group of food for prevention, another team will discuss the importance of water and mineral salts) . After that, the teams will be asked to evaluate peer work and use the Tricider tool to w.

ОЧЕКИВАНИ РЕЗУЛТАТИ
E-magazine with articles on various issues related to project theme, posters, infographics, caricature stories, etc E-book with healthy meal plans and recipes for healthy snacks doing these students they will demonstrate their  awareness of the subject and will improve their health habits, increase physical activity, improve their English language and ICT. The results will be evaluated and students will be
rewarded. The results of the project will be posted on the Facebook page of the school and on the school’s web page and in various other contexts (teacher meetings, parent meetings, and student
meetings)

etw_certificate_198073_sr

Бесплатни курсеви из математике и информатике за основце и средњошколце

Фондација „Центар за младе таленте“ и ове године организује курсеве из математике и програмирања за основце (од петог разреда) и средњошколце.

Курсеви су БЕСПЛАТНИ, а посебних услова за пријаву (регистрацију) нема.

Курсеви које ученици могу да похађају и  online и offline су:

  • МАТЕМАТИКА ( шест курсева за различите узрасте)
  • ПРОГРАМИРАЊЕ  (седам курсева:  C почетни, C напредни,  C++, C#)

Курсеви су подржани од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја

За више информација посетите нашу веб-страну:  www.cmt.edu.rs

Обавештење за ученике

Обавештавамо ученике да настава у школској 2019/2020. години почиње у понедељак, 2. септембра 2019. године, по следећем распореду:

  • Подручје  рада Пољопривреда, производња и прерада хране – пре подне тј. у 8:00.
  • Подручје рада Хемија, неметали и графичарство – по подне тј. у 14:05.

Свим ученицима желимо срећан почетак и  пуно успеха у новој школској години!

 

Распоред полагања разредних и поправних испита у августовском року

КОМИСИЈЕ ЗА РАЗРЕДНЕ И ПОПРАВНЕ ИСПИТЕ И ТЕРМИНИ ПОЛАГАЊА  ИСПИТА  У АВГУСТОВСКОМ ИСПИТНОМ РОКУ

ПОДРУЧЈЕ РАДА: ХЕМИЈА, НЕМЕТАЛИ И ГРАФИЧАРСТВО

ШКОЛСКА 2018/2019. ГОДИНА

Одељ. Датум,време .учионица ПРЕДМЕТ ПРЕДСЕД.

КОМИС.

ИСПИТИВАЧ СТАЛНИ ЧЛАН
I-1 Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

23.08.у 10.00,

62

 

Математика

 

 

Недић Славенка

 

Миросављеић Зорица

 

Чеврљаковић Биљана

 

I-1 20.08.у 9.00,

60

Физика Недић Славенка Перовић Миланка Јоксимовић Миленија
I-1 26.08. у 9.00,

62

Општа и неорганска хемија Митровић Унковић Виолета Недић Славенка Митровић Татјана
I-2 Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

23.08. у 8.30,

62

 

Математика

 

 

Авејић Славица

 

Миросављеић Зорица

 

Чеврљаковић Биљана

 

  1-2 22.08. у 9.20,

60

Физика Авејић Славица Јоксимовић Миленија Остојић Весна
 

 

I-3

 

Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

23.08. у 10

62

 

Математика

 

 

Станкић Бојана

 

Миросављеић Зорица

 

Чеврљаковић Биљана

 

I-3 Разредни

20.08. у 9.30

Поправни

22.08. у 11.30

60

Физика Станкић Бојана Јоксимовић Миленија Остојић Весна
I-3  

26.08. у 9.30

63

Општа и неорганска хемија Станкић Бојана Димитријевић Станојковић Јелена Спарић Љиљана
I-3 19.08 у 9.00

62

Историја Станкић Бојана Сарић Јасмина Станковић Витомир
I-4 Разредни

20.08. у 9.50

Поправни
22.08. у 8.30

60

 

Физика

Митровић Унковић Виолета Јоксимовић Миленија Остојић Весна
I-4  

Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

23.08 у 11.00

62

 

 

 

Математика

 

 

Митровић Унковић Виолета

 

 

Чеврљаковић Биљана

 

 

Миросављевић Зорица

I-4 21.08. у 9.00

62

Општа и неорганска хемија Митровић Унковић Виолета Спарић Љиљана Митровић Татјана
 

 

II-1

Писмени

15.08.у 10.00

 

Усмени

21.08. у 11.00

63

 

 

 

Математика

 

 

 

Сарић Јасмина

 

 

Чеврљаковић Биљана

 

 

Урошевић Весна

II-1 Разредни

20.08. у 10.30

Поправни
26.08. у 9.20

60

 

Физика

 

Сарић Јасмина

 

Јоксимовић Миленија

 

Остојић Весна

 

 

 

II-1

 

22.08. у 9.30

62

 

 

 

Органска хемија

Митровић Унковић Виолета-јун

Сарић Јасмина-август

 

 

Ђуровић Марија

 

 

Марковић Сања

 

II-2

 

20.08. у 10.00

62

Извори загађења животне средине Димитријевић Станојковић Јелена Вучковић Милка Ђуровић  Марија
 

II-2

 

26.08. у 8.00

60

 

Физика

Димитријевић Станојковић Јелена Јоксимовић Миленија Остојић Весна
 

 

II-2

Писмени

15.08.у 10.00

 

Усмени

23.08.у 9.30

63

 

 

Математика

 

 

 

Димитријевић Станојковић Јелена

 

 

Чеврљаковић Биљана

 

 

Урошевић Весна

 

 

II-3

Писмени

15.08.у 10.00

21.08.у 9.00-за ученика који прво полаже разредни испит

Усмени

23.08.у 10.00

63

 

 

Математика

 

 

 

Вучуровић Марица

 

 

Чеврљаковић Биљана

 

 

Урошевић Весна

 

II-3

 

22.08. у 9.00

63

 

Органска хемија

 

Чеврљаковић Биљана

 

Вујадиновић Гордана

Димитријевић Станојковић Јелена
II-3 21.08. у 8.30

63

Машине,апарати и операције Чеврљаковић Биљана Вучуровић Марица Вујадиновић Гордана
II-3 26.08. у 10.00

60

Физика Чеврљаковић Биљана Јоксимовић Миленија Остојић Весна
II-3 19.08. у 9.00

63

Историја Чеврљаковић Биљана Сарић Јасмина Станковић Витомир
II-4 19.08. у 9.30

63

Историја Ивановић Лела Сарић Јасмина Станковић Витомир
II-4 26.08. у 9.00

60

Физика Ивановић Лела Јоксимовић Миленија Остојић Весна
II-4 Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

21.08. у 11.00

63

 

Математика

 

 

Ивановић Лела

 

Чеврљаковић Биљана

 

Урошевић Весна

III-1  

Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

20.08. у 10.00

64

 

Математика Љиљак Славка Урошевић Весна Миросављевић Зорица
III-1  

23.08. у 10.10

60

Електротехника Љиљак Славка  

Миленија Јоксимовић

Остојић Весна
 

III-2

Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

20.08.у 10.00

64

 

Математика Тасић Милена Зорица

Миросављевић

Весна Урошевић
 

III-2

 

23.08. у 9.00

64

Физичка хемија Тасић Милена Жикић Вишња Димитријевић Станојковић Јелена
 

III-2

19.08.у 10.45

62

Машине,апарати и операције Тасић Милена Ранковић Дагана Павковић Анита
 

III-2

 

19.08. у 11.30

62

Хемијска технологија Тасић Милена Радовановић Злата Вучковић Милка
 

III-2

 

21.08. у10.00

64

Микробиологија Тасић Милена Авејић Славица Симић Александра
 

III-2

 

19.08. у11.00

62

Загађивање и заштита тла Тасић Милена Павковић Анита Вучковић Милка
 

III-2

 

19.08. у 11.15

62

 

Прерада и одлагање чврстог отпада Тасић Милена Вучковић Милка Радовановић Злата
III-3 23.08. у 8.30

60

Електротехника Латиновић Зденка Јоксимовић Миленија Остојић Весна
 

III-3

Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

20.08. у 8.00

64

 

Математика Латиновић Зденка Зорица

Миросављевић

Весна Урошевић
 

 

III-4

Разредни

Писмени

15.08.у 10.00

Усмени

20.08. у 9.30

64

Поправни

Писмени

22.08.у 8.00

Усмени

28.08. у 9.45

66

 

Математика Миланка Перовић Весна Урошевић Зорица

Миросављевић

III-4 23.08. у8.50

60

Електротехника Весна Урошевић Миленија Јоксимовић Остојић

Весна

 

III-4

 

21.08. у 9.00

64

Машине,апарати и операције с аутоматиком Весна Урошевић Вујадиновић Гордана Милојковић Дејан
III-4 28.08.у 9.30

64

Инструментална анализа Весна Урошевић Перовић Миланка Ранђић Зорица
IV-1 22.08. у  9.00

65

Физичка хемија Ђуровивић Марија Пајић Татјана Ерцег Нина
IV-1 29.08. у 9.00

65

Органска хемијска технологија Ђуровивић Марија Друловић Даница Жужа Снежана
IV-1 20.08. у 9.00

65

Организација пословања Пајић Татјана Ђуровивић Марија Милојковић Дејан
IV-1 28.08.у 10.00

65

Устав и права грађана Ђуровивић Марија Љиљак Славка Из друге школе
IV-1 23.08. у  9.00

65

Филозофија Ђуровивић Марија Јованчић Светозар Из друге школе
IV-1 Писмени

16.08.у 11.30

 

Усмени

19.08. у 10.00 65

Српски језик и књижевност Ђуровивић Марија Митровић Иванов Весна Манојловић Ивана
IV-2 22.08.  у 10.00

66

Загађивање и заштита ваздуха Вучковић Милка Недић Славенка Радовановић Злата
IV-2 19.08. у 11.00

66

Прерада и одлагање отпадних вода Јованчић Светозар Вучковић Милка Радовановић Злата

 

ПОДРУЧЈЕ РАДА: ПОЉОПРИВРЕДА, ПРОИЗВОДЊА И ПРЕРАДА ХРАНЕ

ШКОЛСКА 2018/2019 ГОДИНА

Одељење Датум и време полагања Број учионице ПРЕДМЕТ ПРЕДСЕДНИК КОМИСИЈЕ ИСПИТИВАЧ СТАЛНИ ЧЛАН
I-7 22.8.

8:00

60 Физика – поправни Митровић Мирјана Остојић Весна Јоксимовић Миленија
  26.8.

10:00

Лабора. Технике рада – поправни Митровић Мирјана Милићевић Данијела Ратковић Мирјана
I-8 28.8.

9:00

Лабора. Технике рада – поправни Новковић Предраг Лукић Смиљана Симић Александра
29.8.

10:00

59 Хемија – поправни Новковић Предраг Пешић Гордана Додиг Соња
писмени 15.8.

10:00

усмени

22.8.

10:00

61 Математика – поправни Новковић Предраг Митровић Мирјана Маринковић Драгана
22.8.

9:30

60 Физика – поправни Новковић Предраг Остојић Весна Јоксимовић Миленија
I-9 22.8.

10:00

60 Физика – поправни Марковић Богданка Остојић Весна Јоксимовић Миленија
писмени 15.8.

10:00

усмени

22.8.

10:00

61 Математика – поправни Марковић Богданка Митровић Мирјана Маринковић Драгана
Iп1 27.8.

9:30

60 Физика – поправни Јовановић Слободан Остојић Весна Јоксимовић Миленија
  29.8.

9:00

Фиску.

сала

Физичко васпитање – поправни Јовановић Слободан Вукелић Горан Јоксимовић Зорица
  19.8.

9:00

59 Хемија – поправни Јовановић Слободан Ракић Љ. Марија Танасковић Јелена
  21.8.

8:00

Амбар Сировине у месарству – разредни Николин Сања Јовановић Слободан Палић Драгана
  26.8.

9:00

54 Историја – поправни Јовановић Слободан Станковић Витомир Сарић Јасмина
Iп2 29.8.

9:00

Фиску.

сала

Физичко васпитање – поправни Марковић Смиља Вукелић Горан Јоксимовић Зорица
  27.8.

8:30

60 Физика – поправни Марковић Смиља Остојић Весна Јоксимовић Миленија
  26.8.

11:00

54 Историја – поправни Марковић Смиља Станковић Витомир Сарић Јасмина
  21.8.

10:00

Школска

пекара

Сировине у пекарству – разредни Вукосављевић Слађана Марковић Смиља Ковачевић Весна
Iп3 23.8.

10:00

Школска

пекара

Сировине у пекарству – разредни Маринковић Драгана Ковачевић Весна Гојковић Тихана
  21.8.

9:00

59 Хемија – разредни Маринковић Драгана Танасковић Јелена Ракић Љ. Марија
  20.8.

11:00

60 Физика – разредни Маринковић Драгана Остојић Весна Јоксимовић Миленија
  23.8.

9:00

Фиску.

сала

Физичко васпитање – разредни Маринковић Драгана Јоксимовић Зорица Вукелић Горан
  писмени 14.8.

10:00

53 Енглески језик – разредни Маринковић Драгана Јевтић Весна Галовић Љиљана
  27.8.

11:00

24 Операције и мерења у пекарству – разредни и попрвни Маринковић Драгана Говорчић Златко Новковић Предраг
  27.8.

10:30

59 Физика – поправни Маринковић Драгана Остојић Весна Јоксимовић Миленија
  22.8.

8:00

24 Исхрана људи – поправни и разредни Маринковић Драгана Михајловић Соња Лемаић Наташа
  26.8.

10:00

54 Историја – поправни Маринковић Драгана Станковић Витомир Сарић Јасмина
II-7 27.8.

9:30

60 Физика – разредни Галовић Љиљана Остојић Весна Јоксимовић Миленија
  22.8.

9:00

60 Физика – поправни Галовић Љиљана Остојић Весна Јоксимовић Миленија
  27.8.

10:00

50 Технолошке операције – поправни Галовић Љиљана Говорчић Златко Новковић Предраг
  писмени 15.8.

10:00

усмени

22.8.

10:00

61 Математика – поправни Галовић Љиљана Митровић Мирјана Јовановић Жаклина
  29.8.

8:30

59 Аналитичка хемија – поправни Галовић Љиљана Пешић Гордана Додиг Соња
II-8 писмени 15.8.

10:00

усмени

22.8.

10:00

61 Математика – поправни Милићевић Данијела Митровић Мирјана Јовановић Жаклина
  20.8.

12:00

60 Физика – разредни Милићевић Данијела Остојић Весна Јоксимовић Миленија
26.8.

12:30

60 Физика – поправни Милићевић Данијела Остојић Весна Јоксимовић Миленија
19.8.

10:00

59 Аналитичка хемија – разредни Милићевић Данијела Додиг Соња Пешић Гордана
II-9 писмени 15.8.

10:00

усмени

20.8.

10:00

61 Математика – разредни Танасковић Јелена Митровић Мирјана Јовановић Жаклина
  писмени 15.8.

10:00

усмени

22.8.

10:00

61 Математика – поправни Танасковић Јелена Митровић Мирјана Јовановић Жаклина
  22.8.

8:00

60 Физика – разредни Танасковић Јелена Остојић Весна Јоксимовић Миленија
26.8.

11:30

60 Физика – поправни Танасковић Јелена Остојић Весна Јоксимовић Миленија
20.8.

8:00

60 Електротехника – разредни Танасковић Јелена Остојић Весна Јоксимовић Миленија
23.8.

10:30

60 Електротехника – поправни Танасковић Јелена Остојић Весна Јоксимовић Миленија
19.8.

10:00

59 Аналитичка хемија – разредни Танасковић Јелена Пешић Гордана Додиг Соња
29.8.

9:00

59 Аналитичка хемија – поправни Танасковић Јелена Пешић Гордана Додиг Соња
23.8.

9:00

Фиску.

сала

Физичко васпитање – разредни Танасковић Јелена Јоксимовић Зорица Вукелић Горан
29.8.

9:00

Фиску.

сала

Физичко васпитање – поправни Танасковић Јелена Јоксимовић Зорица Вукелић Горан
26.8.

12:00

54 Историја – поправни Танасковић Јелена Станковић Витомир Сарић Јасмина
IIп1 писмени 15.8.

10:00

 

61 Математика – поправни Михајловић Соња Јовановић Жаклина Маринковић Драгана
22.8.

9:00

24 Здравствена безбедност хране – поправни Михајловић Соња Алемпијевић Златица Петровић Данијела
IIп2 писмени 15.8.

10:00

усмени

22.8.

9:00

61 Математика – разредни Рибар Јелена Јовановић Жаклина Маринковић Драгана
20.8.

10:00

Школска

пекара

Производња хлеба – разредни Пантелић Срећко Рибар Јелена Марковић Смиља
IIп3 19.8.

11:00

24 Здравствена безбедност хране – поправни Лемаић Наташа Петровић Данијела Алемпијевић Златица
III-7 28.8.

9:00

50 Физичка хемија – поправни Лукић Смиљана Вучковић Јасмина Марковић Богданка
27.8.

9:00

50 Технолошке операције – поправни Лукић Смиљана Павловић  Ивана Говорчић Златко
III-8 20.8.

9:00

80 Технологија кондиторских производа – поправни Пантелић Срећко Биочанин Драгиша Симић Александра
21.8.

9:00

80 Кварење и конзервисање – поправни Пантелић Срећко Биочанин Драгиша Симић Александра
III-9 22.8.

10:15

60 Термодинамика – поправни Остојић Весна Марковић Богданка Вучковић Јасмина
20.8.

9:00

60 Прехрамбена технологија – поправни Остојић Весна Лончар Душица Ракић Љ. Марија
IIIп1 19.8.

12:00

Прех. кабинет Тржиште и промет меса – поправни Николин Сања Палић Драгана Вукосављевић Слађана
21.8.

8:00

Амбар Прерада меса – разредни Палић Драгана Николин Сања Јовановић Слободан
IIIп2 20.8.

9:30

Школска

пекара

Производња пецива, колача и тестенина – разредни Гојковић Тихана Петровић Данијела Марковић Смиља
IV-9 писмени 14.8.

10:00

усмени

20.8.

10:00

53 Енглески језик – поправни Станковић Витомир Галовић Љиљана Јевтић Весна
19.8.

9:00

49 Физичка хемија – поправни Станковић Витомир Марковић Богданка Вучковић Јасмина

 

 

 

РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА „ДА САМ ЈА ЕЛЕМЕНТ“ ( IF I WERE AN ELEMENT)

У петак, 05.07.2019. године трочлани жири у саставу: Гордана Пешић, наставник хемије, Љиљана Спарић, наставник хемије и Бојана Станкић, наставник енглеског језика, прегледао је све радове пристигле на конкурс  на тему „Да сам ја елемент“ ( If I were an Element) расписан у оквиру актуелног пројекта у нашој школи: „Периодни систем елемената: Д.И. Мендељејев“. Ученици су показали да су оригинални и креативни, и на српском и на енглеском језику, у различитим формама и помоћу различитих алата (филм, видео презентација, есеј, цртеж, пано презентација).

Жири је једногласно одлучио да сви ученици који су учествовали на конкурсу буду похваљени, а да следећи ученици буду награђени:

1.       За есеј о уранијуму:  Хелена Брајић, ученица првог разреда Гимназије „Јован Дучић“, Требиње

2.       Награда за креативност: Романа Рогановић, ученица првог разреда Гимназије „Јован Дучић“, Требиње

3.       Ема Стојисављевић, ученица  I/ 8 Хемијско прехрамбене технолошке школе, Београд

4.       Милица Марковић, ученица  I/ 8 Хемијско прехрамбене технолошке школе, Београд

5.       Сања Василић, ученица  I/ 3 Хемијско прехрамбене технолошке школе, Београд

6.       Анђела Ранђеловић, ученица  II/ 4 Хемијско прехрамбене технолошке школе, Београд

7.       Марија Ђурковић, ученица II/ 4 Хемијско прехрамбене технолошке школе, Београд

Посебне похвале ученицима 8б основне школе у Лису, Швајцарска и њиховом наставнику Марку Миниг.

Похвале и награде биће уручене на прослави поводом Дана школе, 20.10.2019.

„In Your Element“

У току јануара 2019. године ученици I8 и II9, чланови хемијске секције, снимали су кратак филм на тему „In Your Element“.

Самостално, тимским радом, под менторством Пешић Гордане и Станкић Бојане, ученици су написали сценарио, снимили видео материјал и монтирали филм.

Направљена су два филма: „Ко је бржи? Натријум или калијум?“, Рад ученика  I8 и „Реактивност магнезијума и цинка“, рад  ученика  II9.

Са овим филмовима учествовали су на такмичењу „In Your Element“, у организацији European Young Chemists’ Network, EuChemS i IUPAC . Такмичење је организовано поводом Међународне године периодног система елемената, IYPT2019. Наши ђаци су били једини представници наше земље на овом такмичењу.
 

Радионица на тему „Елементи успешног ђака“

У среду, 19. јуна 2019 у хемијском кабинету одржана је радионица „Елементи успешног ђака“, у оквиру пројекта Периодни систем елемената.

Ученице I8 су се у првом делу радионице потрудиле да наброје што више особина које красе успешног ђака, а у другом делу да изабране особине представе, по узору на периодни систем, у облику елемената успешног ђака. Да ли су у томе успеле? Слике говоре више од речи …