ПОСЕТА “ХЕМОФАРМУ“ У ВРШЦУ

Ученици трећег и четвртог разреда наше школе, образовног профила техничар за хемијску и фармацеутску технологију, су у оквиру наставе у блоку посетили фабрику лекова „Хемофарм“ у Вршцу. Ова компанија је једна од водећих на фармацеутском тржишту Србије и највећи српски извозник лекова. Обишли смо погоне за израду чврстих форми лекова, стерилних производа, инфузионих раствора, инјекционих препарата и лиофилизата . Упознали смо се са контролисаним условима рада у фармацеутској индустрији, аутоматским дозирањем сировина, уређајима за хомогенизацију, гранулацију  и стерилизацију , радом аутоклава, аутоматским пуњењем, паковањем и етикетирањем. Видели смо како се производи контролишу и чувају. Сазнали смо да је начин вођења евиденције о спроведеној процедури веома важан. Нашим ученицима је  ово  била изузетна прилика  да спознају реалан обим производње ове компаније и да у пракси виде оно што су научили.

У граду Вршцу смо посетили стару апотеку на степеницама из 1784. године и сазнали како су некад прављени лекови. На путу ка Вршцу видели смо ветропарк у Алибунару. Уживајући у лепотама крајолика, дискутовали смо о алтернативним изворима енергије, њиховим предностима и недостацима.