У оквиру „Недеље Школа“, коју је организовала Фондација Темпус од 4. до 8. септембра 2023. године, реализоване су различите активности. Циљ ових активности је да заинтересоване просветне раднике информише о могућностима које пружају Erasmus+ програми али и да их повеже са колегама из других школа ради размене знања и искустава.
Годишња eTwinning коференција „Роботика и вештачка интелигенција као алати за учење“ одржана је 8. септембра 2023. године. Циљ конференције је био да учесницима приближи годишњу тему eTwinning мреже „Иновација и образовање – креативност са eTwinning-ом““ кроз представљање предности и изазова коришћења вештачке интелигенције (АI) у образовању.
Специјални гост конференције Др Џон Рогошић, едукатор и иноватор, експерт у области коришћења роботике у образовању из Хрватске, говорио је о Роботичким такмичењима као моћном педагошком средству.
Посебно место на овој конференцији заузима представљање професора физике Јовице Милисављевића и његових ђака из Математичке гимназије у Београду. Ученици Математичке гимназије, чланови школске секције о роботици, пренели су нам своја искуства и делић креативности у осмишљавању и реализацији пројеката везаних за роботику. Представили су нам пројекат са којим су освојили прво место на Националном купу у роботици.
Конференција је завршена са Свечаном доделом Националних Ознака Квалитета за 2022/23 школску годину. Ове године је 119 наставника добило 161 eTwinning Националну Ознаку Квалитета. Драго нам је да су међу награђеним наставницима и три наше колегинице, којима је додељено шест Националних ознака квалитета за успешно реализованих eTwinning пројекта:
– Бојани Станкић, професору енглеског језика за eTwinning пројекте „Stories that Matter to us“ и „Imagine Think Big“
– Марији Ракић-Љубомировић, наставнику технолошке групе предмета за eTwinning пројекте „Diet Inspectors“ и „Natural is good, chemical is bad!“ и
– Гордани Пешић, наставнику хемије за eTwinning пројекте „Natural is good, chemical is bad!“ и „Diet Inspectors“
eTwinning Национална Ознака Квалитета је награда коју добијају просветни радници за лични допринос eTwinning пројекту. Ова ознака показује да је наставник испунио критеријуме које прописује eTwinning централна служба за подршку и који су исти на нивоу целе eTwinning заједнице. Ови критеријуми се односе на организацију наставе на иновативан начин путем међународне сарадње и коришћењем дигиталних технологија.
Честитамо колегиницама на додељеним Националним Ознакама Квалитета и са нестрпљењем очекујемо вести о Европским Ознакама Квалитета.