ПРОЈЕКАТ: ТРАГОМ МИЛУТИНА МИЛАНКОВИЋА

Настављајући циклус пројеката о знаменитим Србима и Српкињама, и у циљу популаризације науке и научника, покрећемо пројекат „Трагом Милутина Миланковића“.

Овим пројектом желимо да подстакнемо ученике  основних и средњих школа, у Србији и Швајцарској, да се упознају са животом и делом нашег истакнутог научника Милутина Миланковића, да сагледају његов допринос науци и друге аспекте његовог живота.

Циљеви пројекта:

• Развијање свести о значају и доприносу Милутина Миланковића за науку.
  • Унапређивање вредности културног наслеђа  кроз проучавање, развој и представљање српске културне баштине;
  • Популаризација научноистраживачке делатности у Србији.
  • Подстицање истрживачког рада, креатиности и тимског рада као и развијања техника учења применом пројектне наставе, логичког и функционалног учења;
  • Развијање квалитетних знања и вештина, формирање вредносних ставова, неговање језичке, уметничке, културне, медијске и дигиталне писмености деце и младих, неопходних за живот у савременом друштву;
  • Повезивање ученика и наставника основних и средњих школа у Србији са циљем размене идеја, информација, знања и искустава;
  • Повезивање ученика и наставника основних и средњих школа из Србије и Швајцарске у циљу подстицања интеркултуралног дијалога и међународне сарадње у области образовања, науке, културе и уметности.

Корисници пројекта:

Ученици основних и средњих школа у Србији и Швајцарској

Трајање пројекта:  Јануар 2018 –Јун 2019.

Активности:

Јануар 2018.   припрема пројекта:

Прикупљање материјала, информација, подстицање ученика на сарадњу и истраживачки рад, успостављање веза са сарадницима и институцијама које подржавају пројекат (основне и средње школе, ДКЦ, Удружење „Милутин Миланковић“ из Београда,  Удружења жена „Милева Марић Ајнштајн“ из Цириха, итд),

Од 15.фебрара до 30.априла 2018.:

• Организовање пројекција филмова о Милутину Миланковићу;
  • Посета Удружењу „Милутин Миланковић“, Београд
  • Дебата о теми, читање и тумачење цитата из књига „Кроз васиону и векове“
  • Отварање школског конкурса на тему: ,,Милутин Миланковић –  научник широких интересовања. Ученици могу да се изразе и различитим средствима и кроз различите медије…
  • Припрема презентација, постера и подела задужења у припреми колаж програма

Мај  2018:

У Дечјем Културном Центру Београда организовати заједничко дружење, размену идеја и искустава, квиз, колажни програм

У школској 2018-2019. планирано је низ активности, дебата, трибина,заједничких излета, представљање пројекта на Еколошком фестивалу у ДКЦБ, отварање литерарно-ликовног конкурса на тему популаризације науке итд.

Завршна трибина у мају 2019.

Извештај и окончање пројекта јуна 2019.

Носиоци пројекта :

ХЕМИЈСКО ПРЕХРАМБЕНА ТЕХНОЛОШКА ШКОЛА, Београд (Бојана Станкић, Миленија Јоксимовић, Биљана Чеврљаковић)

Сарадници пројекта: Геолошка и хидрометеоролошка школа“ Милутин Миланковић“, ОШ“ Веселин Маслеша“ (Горица Клисура , Љубица Вучић), Земунска гимназија, Гимназија „Патријарх Павле“.

Пројекат подржавајуу: ДКЦ ( Весна Крњаић Митровић ) , Удружење „Милутин Миланковић“ из Београда, Удружење „М.М.Ајнштајн“ из Цириха, Група младих „Дијалог“из Берна (Јелена Митровић)